16. svibnja 2009. organiziran je projektni dan na nivou škole a na temu „Volim se gibat, gibat“ povodom obilježavanja dana tjelesne aktivnosti.

Učenici OŠ kneza Mislava iz Kaštel Sućurca iz 1.b. s učiteljicom Tatjanom Šijaković i učenici 1.c. s učiteljicom Alemkom Carev Rodin organizirali su radionicu pod nazivom „Danas sam mali vatrogasac“.

Prvi dio bio je organiziran u učionicama gdje su učenici razgovarali na temu „Vatrogasac i vatra“. Prateći ilustracije osmišljavali su kratku priču o opasnosti korištenja električnih kućanskih uređaja.

Drugi dio nastavnog dana bio je organiziran u DVD Mladost u Kaštel Sućurcu. Organizacija je bila na visokoj razini jer su učenici mogli uživati u brojnim aktivnostima vatrogasaca. Na samom početku prisustvovali smo stručnom polaganju ispita mladih pomoraca a u svrhu gašenja požara. Iako nismo pomorci, nekoliko učenika isprobalo je ovu vježbu. Obavili smo je uspješno. Dakle, položili smo.

Slijedeće – gašenje požara na razne načine. Prskala je voda u svim smjerovima, na različitim visinama sa raznim priključcima za cijev. Ništa nam to nije smetalo. Vatrogasci su nam priuštili i bijeli prekrivač od vatrogasne pjene u vatrogasnom dvorištu. Oduševljenje nismo krili kad smo dobili dozvolu da po pjeni možemo slobodno prošetati.

A kako su naše učiteljice hrabre. Nismo to možda ni znali dok nismo vidjeli. Vježbu spuštanja niz konope s visoke zgrade prvo je demonstrirao vatrogasac. Prijedlog je pao da se i učiteljice okušaju u toj vještini. Učiteljica Rodin odjevena u vatrogasnu uniformu za čas je bila visoko na katu zgrade. Sigurnosna kopča, prebacivanje nogu preko zida, okret i spuštanje niz konopac. Najteže je kažu prvom. Učiteljica Rodin potiče učiteljicu Šijaković i ona također kreće. Ponovljen spust. Naše učiteljice zasigurno bi mogle u dobrovoljne vatrogasce.

Još jedno iznenađenje naših vatrogasaca. U dvorištu stari automobil spreman za demonstraciju – spašavanje unesrećenih iz automobila. Brzo pucanje stakala, rezanje limarije i u trenu odlomljena vrata i izrezan krov. Vješti i brzi u radu ove tako zahtjevne vježbe. Kad je u pitanju spašavanje ljudskog života, vatrogasci pokazuju nevjerojatnu brzinu što smo ovdje primijetili a radilo se samo o vježbi.

Kratak predah za svih, osvježenje uz coca colu. U ovoj maloj pauzi razgledali smo alat potreban za gašenje koji je bio izložen na jednom od vatrogasnih kola.

Nova vatrogasna vježba – snažno pritisni polugu na brentači, cijev usmjeri i čašu s vodom pogodi. Jedan učenik pritišće polugu, a drugi usmjerava cijev s vodom. Htjeli bi mi svi ali nemamo toliko vremena. Uspješni smo bili u zajedničkom radu. Za kraj vatrogasci su nam ostavili razgled njihovih prostorija. Posebno nam se svidjela trofejska prostorija. Odmah smo shvatili da je nemoguće prebrojati sve trofeje koji su vatrogasci ovog DVD-a osvojili. Njihovi rezultati i trud su golemi. Vidjeli smo i njihove prekrasno uređene apartmane koje koriste za goste – prijatelje iz drugih DVD-a. I na posljetku – prostorija za dojave nastalih požara. Možemo im poželjeti samo da što manje zvoni 93 u toj prostoriji.

Što možemo reći na kraju ovog divnog dana provedenog u DVD Mladost?

Prvo se moramo zahvaliti mami naše Josipe Rokov koja je kontaktirala s vatrogascima i dogovorila nam ovo druženje. Drugo, hvala svim ovim divnim vatrogascima koji su uložili trud da nam što bolje demonstriraju vježbe kao i voditelju Jošku Božinu na davanju uputa i upoznavanju rada vatrogasaca. Zahvaljujući svima njima vidjeli smo nove vatrogasne vježbe al' zasigurno i naučili mnogo humana o vatrogaščevu životu. Svim vatrogascima želimo mnogo uspjeha na njihovim takmičenjima, a ono što je još važnije što manje požara.

Tekst pripremila učiteljica Alemka Carev Rodin