U protekloj nastavnoj godini velik broj učenika pokazao je interes za ove ispite te na njima i sudjelovao. Cambridge English Language Assessment onim školama koje kvalitetnim radom u poduci engleskog jezika pokazuju dobre rezultate svake godine izdaje poseban certifikat kojim prepoznaje i pohvaljuje njihov trud u ovom području. Zadovoljstvo nam je što smo ove godine i mi zaslužili ovo priznanje. Nadamo se da će ovo dodatno motivirati naše učenike i nastavnike da i ove godine pokažu što znaju.

Šk. god. 2009./2010. - dodatna nastava

Pripremio: Dujo Vrkić, učitelj engleskog i njemačkog jezika

Harry Potter and the Goblet of Fire

The title of this film is a Harry Potter and the Goblet of fire. This is a mixture of sience fiction, action and family film. The director of this film is David Yates. Actors are Daniel Radcliffe and Rupert Grint, and the actress is Emma Watson. This film is made according to the book of Joanna Kathleen Rowling. The duration of this film is 2 hours and 30 minutes. It is made in the United Kingdom. There are many excellent special effects in it.

The film is very long but it is interesting. ''Harry, Ron and Hermiona come back to school. Two schools are visiting them because of a competition. They have to put their names in the goblet (but only who is older than 17) and 3 students will fight each other. Harry's name is in it but he doesn't know how and why. In the end Harry sees how the evil wizard Voldemort comes back. They two fight each other. Do you know, who will win? ''

Characters are Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) and Hermiona (Emma Watson).

I would recommend this film because it's interesting and exciting.

This film can watch everybody, from small to big, men or women.

I really like this film.

By: Ljubica Babić 7.a

HARRY POTTER AND THE HALF-BLOOD PRINCE

The title of this film is Harry Potter and the Half-Blood Prince. This is a mixture of science-fiction, action and family film. The actors of this film are Daniel Radcliffe, Rupert Grint and Emma Watson. This film is made according to the book of J.K. Rowling. The film is made in the U.K. (Great Britain). There are many excellent special effects.

The school begins. Children are in the new school year. There is an evil force in the air. Harry is in danger again. New loves are waking up. Voldemort is on the move to destroy Harry. This film is the most exciting at all the films about Harry Potter.

My recommendation is – go and watch the movie! This film is full of special effects, great actors  and actresses and magic. I just love this film because the director is really intelligent and great.

By: Anamarija Mrković, 7.a