2013-03-21 08:33:41

Cyberbullying vs. elektroničko nasilje

Sve je počelo 1969. godine kada je američko Ministarstvo obrane razvilo mrežu koja je povezivala mnoga sveučilišta i istraživačke centre. Nazvali su je ARPANET. Bila je to preteča današnjeg Interneta i služila je isključivo u humane svrhe.

U ovih 40-ak godina, mnogo se toga promijenilo. Danas Internet služi širokim masama. Mnogi ga koriste u plemenite svrhe. Međutim, ono što nas, kao odgajatelje brine, zloupotreba je ovog medija. 

Osim posjećivanja stranica na kojima su sadržaji neprimjereni dječjem uzrastu, poseban je problem nasilje među učenicima putem suvremenih tehnologija... 

 

Što je elektroničko nasilje?

U današnje vrijeme, djeca su sve češće izložena jednom obliku nasilja, koje njihovi roditelji u svome djetinstvu, nisu poznavali - elektroničkom nasilju. To je oblik nasilja u kojem je dijete izloženo napadu svojih vršnjak putem Interneta ili mobilnog telefona. Ovakvom nasilju dijete je konstantno izloženo, čak u svom domu. Počinitelji nasilja su anonimni zbog čega  se u ovakvu vrstu zlostavljanja uključuje veći broj djece. Dijete koje trpi nasilje često skriva problem, a konstantno je izloženo nasilju jer opetovano može čitati uvrede. 

Elektroničko se nasilje često prenosi i u stvaran život.

Što elektroničko nasilje podrazumijeva?

Elektroničko nasilje podrazumijeva: poticanje grupne mržnje; napad na privatnost; nesvjestan pristup štetnim sadržajima; slanje okrutnih, zlobnih , prijetećih poruka; kreiranje internetskih stranica koje kompromitiraju vršnjake.

Obzirom na široku upotrebu suvremenih tehnologija, osobito među djecom, ovakvi se sadržaji brzo šire i nemoguće je spriječiti njihovo prenošenje. 

Posljedice koje trpe djeca izložena elektroničkom nasilju?

Takva su djeca često usamljena, depresivna, tužna, uplašena i nesigurna što ima dugoročne posljedice na njihovo psihičko zdravlje.

Kako spriječiti elektroničko nasilje u školi?

Prvi korak u spriječavanju nasilja je edukacija te poticanje tolerancije i empatije. Djeci treba ukazati na posljedice koje će neprimjereno ponašanje izazvati.

Važno je naglasiti koje su posljedice po dijete koje trpi nasilje i kome se ono može obratiti. Potrebno je djecu poučiti da trebaju čuvati "dokaze" nasilja.

Potrebno je informirati i roditelji kako bi u suradnji sa školom djeci prenijeli zajedničku poruku da je svima koji sudjeluju u njihovom odgoju stalo što im se događa u stvarnom, ali i virtualnom svijetu.

Kome se obratiti?

Ukoliko se nasilje dogodilo neizmjerno je važno što prije reagirati! 

Učenici se mogu obratiti roditeljima, razredniku, stručno-razvojnoj službi škole ili Hrabrom telefonu.


Osnovna škola Kneza Mislava Kaštel Sućurac